Καλώς ήλθατε στο Ιστολόγιο του mesologgi-sport

Ρόβας Θανάσης -Τσουκαλάς Γιάννης : Σημειώσατε 2

Απο το Γ.Ο.Μεσολογγίου .......σε ομάδες απο δύο νησιά των Κυκλάδων.
Αντίπαλοι βρέθηκαν απόψε το βράδυ δύο τερματοφύλακες που τα πρώτα τους ποδοσφαιρικά βήματα τα έκαναν στην Ακαδημία του ΓΟΜ.
Αναφερόμαστε στον 17χρονο ταλαντούχο  Θανάση Ρόβα που κάθησε κάτω απο τα δοκάρια του Παναξιακού και τον 24χρονο Γιάννη Τσουκαλά που φέτος υπερασπίζεται την εστία του Πανθηραικού , ενώ πέρυσι αγωνιζότανε στην ομάδα της Νάξου.

Σούπερ ανατροπή από Πανθηραικό πού έχανε στο ημίχρονο στην Νάξο απο τον τοπικό Παναξιακό [πάνω φωτογραφία], και κέρδισε στις καθυστερήσεις 3-4..!!!!!!
Ο αγώνας ξεκίνησε 20:00
2' 1-0 Σκουπρας κατά μέτωπο επίθεση, πλάγια πάσα στον Ντάσιο που πλάσαρε από κοντά τον Τσουκαλά
10' Δυνατή εκτέλεση φάουλ του Κουφόπουλου, μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα ο Τσουκαλάς.
26΄2-0 Ο Σκούπρας με βολίδα από τη γωνία της μεγάλης περιοχής νικά τον Τσουκαλά στην κλειστή του γωνία.
38΄Κεφαλιά Ντάσιου απόκρουση Τσουκαλά
39΄Ρουσσάκης Κεφαλιά που βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι του Ρόβα
40΄2-1 Ζώνας βρεθηκε μέσα στην περιοχή αμαρκάριστος και με κοντινό σουτ μείωσε σε 2-1
41' 3-1 Ο Καρούσης από πλάγια θέση μέσα στη μεγάλη περιοχή σούταρε νικώντας τον Τσουκαλά
45' + 1΄ Μηνδρινός σουτ, η μπάλα έσκασε κάτω και δυσκόλεψε τον Ρόβα
Ημίχρονο Πανναξιακός - Πανθηραϊκός 3-1. Καλύτερος ο Πανναξιακός στο πρώτο ημίχρονο.
50΄παράλληλη μπαλιά Ζώνα ο Βαρούχας δεν πρόλαβε μόνος απέναντι στον Ρόβα
55' 3-2 Μετά από σύγχυση στην άμυνα του Πανναξιακού η μπάλα βρήκε σε σώματα και κατέληξε αυτογκολ
75' Μετά από τρίλεπτη διακοπή λόγω τραυματισμού του Ρόβα το παιχνίδι ξεκίνησε και πάλι με τον νεαρό γκολκίπερ να είναι εντάξει.
78' Ο Πανθηραϊκός φαίνεται να πατάει καλύτερα στα τελευταία λεπτά και προσπαθεί να ανοίξει διαδρόμους για να φτάσει στην εστία του Ρόβα, με την άμυνα του Πανναξιακού όμως να λειτουργεί υποδειγματικά.
84' Μετά από οργανωμένη επίθεση ο Ζώνας επιχείρησε σουτ που βρήκε σε ετοιμότητατ τον Ρόβα.
90' 3-3 Ο Φύτρος εκτελεί φάουλ από τα 35-40 μέτρα με τη μπάλα να καρφώνεται στα δίχτυα του Ρόβα
92' Ο Πανναξιακός ζητά πέναλτι σε ανατροπή του Καπού, με τον διαιτητή Κολιμπύρη να δίνει συνέχεια στο ματς.
94' Πέναλτι κέρδισε ο Ζώνας.
99' 3-4 Με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Λούκα.
Ο Περιστεράκης θα περάσει στο παιχνίδι στη θέση του Καρούση και θα κάτσει κάτω από τα δοκάρια, Κόκκινη ο Ρόβας για την ανατροπή.
Ο επιθετικός του Πανθηραϊκού ανατράπηκε από τον Ρόβα με τον Πανναξιακό να φωνάζει ότι είχε φύγει από θέση οφσάιντ.
Τελικό στη Νάξο ο Πανθηραϊκός με γκολ - πέναλτι στις καθυστερήσεις έφυγε με το 3-4. Ο Πανναξιακός φωνάζει για το πέναλτι που δόθηκε.

Οι συνθεσεις των δύο ομάδων
Πανναξιακός (Προμπονάς): Ρόβας, Λίκα (68' Καπούς), Κουφόπουλος, Παπανικολάου, Καρελέμογλου, Χαμηλοθώρης, Ευριπιώτης, Βιλαντώνης, Ντάσιος (86' Βαθρακοκοίλης Μ.), Σκούπρας, Καρούσης.
Αναπληρωματικοί: Βαθρακοκοίλης Ν., Ανεβλαβής Π., Σκοπελίτης, Περιστεράκης, Καπούς, Κεραμιώτης, Βαθρακοκοίλης.
Πανθηραϊκός (Κωνσταντώπουλος): Τσουκαλάς, Βλαβιανός, Αγοραστός, Ρουσσάκης, Παναγιωτίδης (26΄λ.τ. Βαρούχας), Φύτρος, Μηνδρινός (46΄Λούκα), Κωλέτσης, Ζώνας, Περιάλης (81΄Αρβανίτης).
Αναπληρωματικοί: Αρβανίτης, Ντεκίδης, Σορωτος, Καλαμάτας, Λούκα, Βαρούχας, Παγώνης